Ahogyan sokan mások, magam is elég sűrűn használom a ChatGPT-t. Ha a téma semleges, kérdéseimre többnyire használható válaszokat kapok. Ám ahogy sikamlósabb területekre érünk, rögtön behúzza a kéziféket az én virtuális beszélgetőtársam. Mintha a politikai korrektségre lenne programozva.
Kezdjük egy viszonylag ártatlan témával, melyet a progresszív közbeszédben igencsak átjár a túlzott, a valóságot erősen elferdítő tapintat. Kíváncsi voltam, miként vélekedik a mesterséges intelligencia a fizikia vonzerőről. E kérdés kapcsán rengeteg téveszme él a világban, e blogon is százszor érintettük már. Mióta Rubens festővászonra vitt néhány kövér csajszit, azóta sokan elhiszik, hogy ez is lehet vágykeltő, mitöbb, hogy a szépség úgy általában totál szubjektív dolog. A következő párbeszédet - ahogyan a többit is - szerkesztve közlöm, ami azt jelenti, hogy az élvezhetőség kedvéért csakis a lényeget hagyom meg, a hosszú kifejtésekkel nem untatom a nagyérdeműt.
- Mi a különbség egy szép és egy csúnya nő között?
- A „szép” és a „csúnya” kifejezések szubjektívak és kulturálisan változóak, így a különbség közöttük leginkább egyéni ízlésen, társadalmi normákon és személyes preferenciákon alapul. Fontos megjegyezni, hogy a szépség nem csupán a külsőségekről szól. A belső szépség, mint a kedvesség, intelligencia, személyiség, és a másokkal való empatikus kapcsolat szintén meghatározó tényező lehet a vonzerő megítélésében.
- Számítanak-e a szépségben az arc méretarányai?
- Igen, a szépségben igen fontos szerepet játszanak az arc méretarányai és a különböző arcvonások közötti távolságok. Az emberek hajlamosak azokat az arcokat vonzónak találni, amelyek bizonyos arányokban és szimmetriában megfelelnek az ideálisnak, amit a biológiai és kulturális tényezők egyaránt befolyásolnak.
- Ez nem ellentmondás? Hiszen objektív szempontokat említesz, amelyek a szépséget meghatározzák.
- Érthető a kérdésed, és valóban érdekes a téma, hogy hogyan egyeztethetők össze az objektív és szubjektív tényezők a szépség megítélésében. Az, hogy vannak olyan objektív szempontok, amelyek a szépséget meghatározzák, nem zárja ki azt, hogy a szépség végső soron szubjektív érzés és kultúránként, egyénenként változó.
- Te is elismered, hogy a kutatások szerint az emberek hajlamosak olyan arcokat vonzónak találni, amelyek szimmetrikusak és arányosak. Ezt gyakran az egészség, a genetikai erőforrások és a jó reprodukciós esélyek jeleként értékelhetjük. Ez azt jelenti, hogy százból kilencvenkilenc ember ugyanazt fogja szépnek látni. Miért ragaszkodsz mégis ahhoz, hogy a szépség szubjektív?
- Valóban, amikor az arc szimmetriájáról és arányosságáról van szó, a kutatások azt mutatják, hogy az emberek jelentős része hajlamos hasonló jellemzőket vonzónak találni. Az objektív tényezők, mint a szimmetria és az arányosság valóban az evolúciós pszichológiai háttérre vezethetők vissza, és bizonyos mértékig elmondhatjuk, hogy a többség ugyanazokat az arcvonásokat találja vonzónak. Ez azt sugallja, hogy van egy objektív alapja annak, hogy miért találunk egyes arcokat szépeknek, és valóban a legtöbb ember hasonló dolgokat értékelhet esztétikusan.
- Változott-e a női szépségideál az elmúlt évezredek során?
- Igen, a női szépségideál jelentősen változott, a különböző kultúrák, társadalmi normák és történelmi környezetek hatására más és más eszményeket alakítottak ki.
- Te is elismerted, hogy alapvető, evolúciós genetikai okai vannak annak, hogy mit látunk szépnek. Megváltoztott ezek szerint a genetikánk?
-
Az utolsó 100 komment: