téveszmék

téveszmék

"A név kötelez"

2017. szeptember 19. - G. Nagy László

a_nev_kotelez.jpg

 

Tegnap este tejfakasztó mulatsággal ünnepeltük egy barátom fiának születését. A gyerkőc a meglehetősen egyedi Bátor nevet kapta. Nem kellett túlságosan bátorra inni magunkat, hogy szóvá tegyük, milyen sűrűn fogják majd cinkelni a srácot a haverjai, amikor nem mer majd parázson járni, bekötött szemmel motorozni, vagy épp az iskola bombanőjétől telefonszámot kérni. Mert ugye, a név kötelez... Világos persze, hogy a valóságban szó sincs ilyesmiről. Sem a név, sem a szállóige eredeti formája szerinti nemesség sem kötelez semmire, ahogy a származás egyéb aspektusai sem. Az életünket és a nevünket ajándékba kaptuk, azokba sok beleszólásunk nem volt. E ponton akár le is zárhatnánk a kérdést, ám úgy posztunk kínosan rövid maradna. Szerencsére léteznek érdemi tanulságai a témának, melyek mellett nem mehetünk el szó nélkül.

 

Ha a szüleinktől kapott nevünkért nem is tartozunk semmiféle felelősséggel, annál inkább azokért a nevekért, melyeket mi magunk választunk. Ezúttal nem térünk ki a művésznevek periférikus problémakörére, bár kétség kívül beszédes az is, amikor valaki a Kefir, a Szamóca, a Rocco, vagy épp a Terry Black nevet használja. Sokkal hétköznapibb az a döntés, amelyet a lányból lett asszonyok hoznak a házasságkötéskor. Létezik a régimódi megoldás, amikor Szabó Piroskából egyetlen tollvonással Kovács Józsefné válik. Manapság egyre ritkább ez a forma, s ennek elsősorban az az oka, hogy szimbolikusan a nő teljes önfeladását hirdeti, aminek szerencsére nincs már nagy divatja. A másik végletet a lánykori név változatlan formában történő meghagyása jelenti, ez ellen meg az az érv szól, hogy semmilyen módon sem jelzi a családi állapotot. Ismerünk pár köztes megoldást is: Kovácsné Szabó Piroska, Kovács Piroska, Kovács-Szabó Piroska stb. Természetesen ezekben az esetekben sem a név az, ami bármire is kötelezne. Semmivel sem fog jobb vacsorát készíteni, vagy kevésbé hűtlenkedni az a feleség, aki viseli férje nevét, mint az, aki nem, ám ezzel együtt is sokat elárul saját magáról, a világképéről és a nőiségéről az, hogy milyen nevet választ.

 

A leggyakoribb eset természetesen az, amikor gyermekeinknek adunk nevet. Ez egyáltalán nem kis felelősség és számtalan módon hibázhatunk. A legkézenfekvőbb ballépés a hagyományőrző eljárás: amikor a családban generációkon keresztül öröklik ugyanazt a keresztnevet. Ez nem csupán fantáziátlan és unalmas, de benne van az a kimondatlan elvárás is, hogy apáink útján kell járni, elődeink álmait kell megvalósítani. Mintha azt sugallná, hogy a címbéli szállóigének bármiféle igazságtartalma lenne. Ugyancsak a konzervatív vonalról jön a második hibalehetőség is, amikor valamely ősrégi rokon után egy vastagon poros nevet kap a 21. századi újszülött. Jaj szegény Kázméroknak, Tivadaroknak, Margitoknak és Irmáknak! Természetesen a másik véglet is kerülendő, a mai latin-amerikai szappanoperákból sem választ nevet egyetlen jó ízlésű szülő sem. Borítékolható, hogy a Rikárdó, az Armandó és az Eszmeralda nevek nem fognak előnyt jelenteni a későbbiekben, a karrierépítés során sem. Bár az eddigiekhez képest bocsánatos vétek, ezzel együtt sem szerencsés, amikor kifejezetten gyakori, elcsépelt nevet adunk utódainknak. Volt olyan munkahelyem, ahol ha Lacit kiáltottak, egyszerre kilencen fordultunk oda... Ha a fenti hibákat sikerül elkerülnünk, már csak arra kell odafigyelnünk, hogy a választott keresztnév tökéletesen passzoljon a vezetéknévhez; legyen zenéje, harmóniája, összhangja e kettőnek. Egy igazán dallamos névnél nemigen adhatunk szebb indulóajándékot világra jövő gyermekünknek. Vörösmarty Mihály, Radnóti Miklós, Kosztolányi Dezső... Csoda, hogy zseniális költőkké váltak? Már a nevük is maga a muzsika.

A bejegyzés trackback címe:

https://teveszmek.blog.hu/api/trackback/id/tr2012878540

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Reactor 2024.07.17. 02:22:54

Tiszta sor, hogy ne hívjunk mindenkit Bélának, Lacinak, Margitnak, de a mai divatnevek viszont már NAGYON a ló túlsó oldala. Ha még csak a buckalakókról lenne itt szó, az még elnézhető, elvégre ők még a fáról se igen kászálódtak le, de egyre több olyan hülyenevű is van, akinek a bőre fehér mint a vaníliafagylalt. Vezeték- és keresztnévre nézve egyaránt.

Amikkel én eddig találkoztam: jellemzőek a magyarosra torzított amerikai nevek (Nenszi, Dzsenet, Frenszisz, Linniszted), a videójátékok-rajzfilmek ihlette nevek (Kájlína, Pikácsú, Nidorína, Betlfíld, Plésztéjsön, Teszlatrooper), a kajás nevek (Jabuka, Nacsosz, Ajvár, Eperke), a turbómagyar nevek (Csekő, Apaj, Bebőce, Firtos, Ünige, Buburc), illetve a "ki a fsznak jut eszébe ilyet adni" nevek, mint a Kakun, Alpár, Momó, Mirmó, Pintyőke, Szuovilla...

Ezekkel az a baj, hogy nem csak óvodában meg iskolában fogják agyonszivatni szerencsétlent, hanem a munkaerőpiacon is súlyos hátrányban lesz, pláne manapság, amikor a HR-es már azért kivághatja a dossziédet a kukába, mert nem tetszik neki a képed. Most képzeld el, beállít a delikvens állásinterjúra: "Jó napot kívánok, Kovács Mirmó vagyok"...az interjúztató nem azt fogja gondolni, hogy "aztaa, de különleges neve van" hanem "bmeg milyen hülye név..."

G. Nagy László 2024.07.17. 08:21:05

@Reactor: Mindenben egyetértek, leszámítva az utolsó gondolatot.

"amikor a HR-es már azért kivághatja a dossziédet a kukába, mert nem tetszik neki a képed."

Ezzel önmagában semmi baj nincsen. Az elmúlt 25 évben sok száz embert interjúztattam (cégvezetőként magam intéztem a humánerőforrás-gazdálkodási feladatokat), s bizony azonnal kukáztam minden olyan önéletrajzot, ahol a jelölt fotója nem volt megnyerő.

"az interjúztató nem azt fogja gondolni, hogy "aztaa, de különleges neve van" hanem "bmeg milyen hülye név..."

Ez viszont kétesélyes. Soha nem mellőznék senkit, csak azért, mert béna neve van. A különleges meg különleges: lesz, akinek felkelti az érdeklődését, s lesz, aki hülyeségnek tartja. Ezt nem tudhatjuk.

Tesz Vesz XLIV. · www.kkbk.blog.hu 2024.07.17. 09:56:19

@G. Nagy László: te csak azért mellőzöl valakit mert nem megnyerő a külseje.

te megnyerőnek gondolod magad a hülye fejeddel?

Reactor 2024.07.17. 13:51:02

@G. Nagy László: Jó, hát nagy általánosságban beszéltem. Ismered az embereket: egy hülye névnél sokkal jelentéktelenebb dolog is elég, hogy fúrják, utálják egymást.
Néha egyébként jó volna tudni, egy szülő mégis miféle indíttatásból nevezi el a gyerekét Buburcnak, Mirmónak vagy Pintyőkének...

G. Nagy László 2024.07.17. 15:17:03

@Reactor: Azt szeretné, hogy a gyerkőc (neve) egyedi, különleges legyen. Nekem négy testvérem van, s mindnek ugyanolyan kommersz, gyakori keresztneve van, mint nekem. A szüleim nem vállaltak nagy kockázatot egyikkel sem. Ötünknek összesen tíz gyereke született, s MIND sokkal fantáziadúsabb, egyedibb, de azért jó ízléssel választott keresztnévvel bír (Flórián, Dalma, Brúnó stb.).

Reactor 2024.07.17. 15:26:32

@G. Nagy László: Szerintem ez more often than not feltűnési viszketegség. És hát nagyon vissza is tud ütni, ha valaki spéci nevet akar a csimotájának. Úgy értem, több mint elegendő név van a naptárban, legtöbb nap 2 névnapot is feltüntet. Szóval érted, semmi szükség ilyenekre, hogy Bendit, Teszlatrooper, Raptor meg a társaik...ezek iszonyatosak!

G. Nagy László 2024.07.17. 15:32:21

@Reactor: Egyetértek, de ez legyen az ő bajuk. Meg a Rikárdóké, Eszmeraldáké...

Reactor 2024.07.17. 15:47:30

@G. Nagy László: Ehe, csak várd ki, míg itt is elterjednek a japán animékből-mangákból vett nevek! Alig várom már az Inuyasa, Songoku, Riku, Narutó nevű emberkéket :D
süti beállítások módosítása