téveszmék

téveszmék

"Habzik minden száj az ellenzéki térfélen"

2025. május 22. - G. Nagy László

orban_krisztian_1.jpg

 

Már a rendszerváltás idején eldőlt, hogy sportszerűen működő demokrácia jó ideig nem lesz Magyarországon. Az Antall József vezette kormány még csak alig pár hónapja működött, az SZDSZ máris felrúgott mindent, amit konstruktív ellenzékiségnek nevezhetünk. Annyira gyűlölték a népnemzeti kormányt, és annyira éhezték a hatalmat, hogy 1990. októberében azonnal a taxisblokád élére álltak, kockára téve a békés átmenet minden elemét. Azóta fel sem merül senkiben, hogy a mindenkori kormány és ellenzéke között bármiféle építő együttműködés létrejöhetne. Harmincöt éve figyeljük a habzó szájú baloldal gyűlölködőit és örjöngőit, most pedig Magyar Pétert, aki még az eddigieken is messze túltesz. Egy ilyen környezetben mindig üdítően hat, ha hallunk pár józan mondatot a másik oldalról. Ritka ajándék, amelyre érdemes odafigyelnünk - szemben a habzó szájúak üres és óvodás szintű csúfolódásaival.

 

Orbán Krisztián közgazdász végzettséggel bír, önmagát azonban inkább közgondolkodóként határozza meg. Társadalomfilozófiájában baloldali szemléletű, ennek ellenére nem őrült álmodozó, hanem kifejezetten a valóság talaján áll; alapvetőpen nem a hergelésben és provokálásban utazik, hanem igyekszik megérteni és másokkal is megértetni, mi történik a minket körülvevő világban. A héten a Szabad Európa Youtube-csatornája látta vendégül.

 

Az ellenzéki térfél nagy hőbörgői nem csupán a szimpla cinkelés, a megbélyegzés, avagy a megszégyenítés szándékával savazzák a kormánypárti szavazókat - ostobák, iskolázatlanok, vakok, patkányok, volt itt már minden -, de azért is mert ők tényleg képtelenek megérteni, mi az, amiben a Fidesz többet nyújtott az óbaloldal minden pártjánál. Orbán Krisztián nagyon is vágja, és meg is osztja a nézőkkel: "Azt kell megértenünk, hogy az, ami létrejött a 90-es rendszerváltozással, az alapvetően egyfajta káoszt jelentett a magyar társadalom számára. Nem szabadságot." A poszkommunista kormányok szinte semmit sem tettek azért, hogy az emberek biztonságban érezhessék magukat, ezzel szemben a Fidesz a rendet kínálta fel alternatívaként. A riportalany négy pontban foglalja össze e rend lényegét:

  • Az embereknek tudniuk kell, mi helyes és mi helytelen.
  • Az állampolgárnak éreznie kell, hogy ha problémája van, arra lesz valamiféle visszajelzés.
  • A rendszer látható, érzékelhető felemelkedési lehetőséget mutat.
  • A rendszer identitást ad.

Orbán Krisztián nem teszi hozzá, de mi azért tegyük meg: rezsivédelem, családtámogatás, határvédelem, devizahitelek kezelése, békepártiság és gyermekvédelem. Bármennyire igyekekszik is az ellenzéki oldal besározni a pozitívumokat, a választópolgárok többsége pontosan tudja, hogy ezek mindegyike az egyes ember biztonságát szolgálta, szolgálja. Még a Fideszt gyűlölők is abban bíznak - reményeik meglehetősen haloványak -, hogy egy esetleges kormányváltást követően ezekből valami azért megmarad.

 

Orbán Krisztián további nagy erénye, hogy nem csak a népet, de a kormányzatot is érti. Pontosan tudja, mi a NER-attitűd gyökere. "1998 és 2002 között egy alapvetően nagyon jó kormányzás végén egy teljesen nemtelen kampány - a 23 millió romános kampány - nagy segítségével az MSZP, az utódpárt egy 3/2-es ember vezetésével megverte az egyébként jó kormányzati teljesítményt nyújtó Fideszt." Valóban, itt kezdődnek a bajok. S mi történt ezután? "Vegyük az államadóssággal kapcsolatos visszafogott megközelítését az 1998 és 2002 közötti Orbán-kormánynak! Ők rendesen leszorították az államadósságot 2002-re. És akkor jött egy gyakorlatilag csak bolondnak nevezhető gazdaságpolitika, amelyik néhány év alatt a korábbi évek tartalékaít így kiszórta. Teljesen agyatlanul, minden alap nélkül. És akkor joggal jut arra a következtetésre az abban a pozícióban lévő ember, hogy bármit csinálok, mindent szét tudnak verni. Úgyhogy a legfontosabb feladat az az, hogy meg kell őrizni a hatalmat." Pontosan így van. A baloldali pártok minden esetben brutális rombolást hagytak maguk mögött. Ha ez nem így lett volna; ha a posztkommunisták legalább közepes minőségű kormányzást produkáltak volna valaha is, úgy nem volna ekkora félelem sem a Fidesz vezetésében, sem a szavazótáborában, hogy mi lenne egy esetleges kormányvátást követően. Manapság különösen éles a helyzet, hiszen az EU vezetése gyakorlatilag minden stratégiai kérdésben - gazdaság, energiapolitika, migráció, háború, gender - önsorsrontó álláspontokat képvisel, mondhatni: még Medgyessynél is hülyébbek. És az ellenzék minden pártja látványosan ehhez az elithez dörgölőzik. Már 2002-ben is tragédiát hozott a Fidesz bukása, most ez lehetőség sokkalta ijesztőbb.

 

Orbán Krisztián dicséretet érdemel azért is, mert helyenként komoly sportszerűséget mutat. Amikor a riporternő felhozza, hogy a Fidesz-kormány semmit sem tett a német és az orosz kitettséggel szemben, kimenti a kabinetet, s ő maga kezdi sorolni azokat az útkereséseket, amelyek a nagyfokú gazdasági függések enyhítését, a több lábon állás politikáját célozták. Le a kalappal.

 

Ennyi dicséret után kijár némi kritika is. Orbán Krisztián nyíltan - és jogosan - bolondnak nevezi Medgyessy Pétert. Megteheti kockázatmentesen, hiszen a 3/2-es exkormányfő már rég eltűnt a köztudatból. (Kíváncsi lennék, ugyanígy beszélne-e róla, ha visszatért volna, s 82 esztendősen ott lenne a Tisza Párt élcsapatában...) Ám ugyanezt a kritikus hangvételt a legkevésbé sem engedi meg magának, amikor az európai elitről esik szó. Olyan képet fest, mintha a Fidesz rossz lóra tett volna, amikor elhagyta a Néppártot; amikor az orosz-ukrán háború kapcsán a béke oldalára állt; illetve amikor a tavalyi amerikai elnökválasztás során Trumpnak szurkolt. Nem beszél arról az őrületről, amely az amerikai Demokrata Pártot, vagy épp a brüsszeli vezetőket jellemzi. Nem teszi világossá, hogy Európa korrupt, önsorsrontó elárulóival és kivéreztetőivel megbocsáthatatlan és jóvátehetetlen bűn volna az együtt menetelés.

 

De van ennél lejjebb is: "Azzal, hogy a rend elcsúszott, onnantól kezdve egy rendszer már csak akkor maradhat fenn, hogyha valamifajta erőszakot alkalmaz, ellenkező esetben valamifajta versengő demokratikus dolgot kell itt megvalósítani, amire szemmel láthatóan nem olyan nagy a hajlandóság." Orbán Krisztián felemlíti annak a lehetőségét, hogy a Fidesz - felrúgva mindent, ami a 37 esztendős múltjában szent volt és állandó - valódi diktatúrába kezd. Amikor a riporternő visszakérdez, hogy lát-e esélyt erre, nem válaszol, csupán a 2026-os választás elvi lehetőségeit kezdi sorolni. E ponton lerombol mindent, amit eddig tisztességből és sportszerűségből felépített, mert a lehetőségek puszta felsorolása - köztük az, hogy a Fidesz elcsalja a választást, vagy vereség esetén nem adja át önként a hatalmat - azt sugallja, hogy minden forgatókönyv valódi, számottevő eséllyel bír. Miközben Orbán Krisztián pontosan tudja, hogy a kormánypárti szavazótábor másfélmilliós keménymagja abban a pillanatban intene búcsút Viktoréknak, ahogy valamiféle hasonlót cselekednének. Még ha volna is olyan őrült tanácsadó a Fideszen belül, aki ilyesmit javasolna, a pártvezetés pontosan tudná, hogy ez politikai öngyilkoság volna. Pont olyan, mint Fletó 2006-os ámokfutása, ami után soha többé nem tudott talpra állni. Nem véletlen, hogy az elmúlt 15 év megannyi tüntetése során soha nem láttunk rendőri túlkapást - ez elképesztően távol áll a hazai jobboldal szellemiségétől. Orbán Krisztián a riport során arról is beszél, hogy a magyar társadalom alapvetően individualista és borzasztó kényes az egyéni szabadságjogainak tiszteletben tartására. Magam sem gondolom másképp. És ezek után van képe arról hallucinálni, hogy a kormány esetleg erőszakhoz fog folyamodni??? Ez nem diplomatikusság, hanem a lejáratás nyilvánvaló szándéka. Itt most egyedül az lett volna a tisztességes, ha hozzáteszi, amit valóban gondol: "Én ennek nagyon csekély esélyét látom." De nem tette hozzá.

 

A beszélgetés végén elhangzik a kérdés: NER15 után lesz-e NER20 is? Orbán Krisztián nemmel válaszol, szerinte jövőre a Fidesz elveszíti a választásokat. Jómagam nem így látom. Ülök a pókerteremben, várom az ászpárokat, s hallgatom a körülöttem zajló beszélgetéseket, melyek egyre gyakrabban csúsznak át politizálásba. Az ellenzéki hangok mindig harsányak, kihívóak és indulatosak - a legtöbbször primitívek és gyűlölettől fűtöttek. Azután körbenézek a teremben, s minden asztalnál látok három-négy olyan arcot, akik soha a büdös életben nem fognak se balra, se a Tiszára szavazni. Csak már unják ezt az állandó károgást, és fárasztja őket, hogy idiótákkal szemben kell megvédeniük a kormányt sokadjára is. Kíváncsi vagyok, hogy a Harcosok Klubja képes lesz-e felerősíteni a csendes többség hangját.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://teveszmek.blog.hu/api/trackback/id/tr9818863520

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Boldeone2 2025.05.22. 17:54:18

Szerintem meg a Fidesz jövőre elveszíti a választásokat. Mire alapozom ezt? Egyszerűen érezhető, látható és tudható: ez már messze nem "a nemzeti együttműködés rendszere" , túl sok a szakadék a való világ realitásai és a kormánypropaganda között.
Ez az egyik oldal, tehát a reálszféra. A gazdaság kátyuba került, fogyasztás nincs, az infláció magas, miközben több társadalmi csoportnak és szakmának nekiment a kormány.
Egyéni helyzet: A feleségem egészségügyis, monitorozni fogják őket, hogy milyen másodállást végez...Azok a cégek, akiknek dolgoztunk eddig, kiszerveztek feladatokat más cégekhez...Eddig jellemzően 2 hétre fizettek, most meg negyven valahány nap...Ja, úgy, hogy oda kellett telefonálni...
Mi szerintem Magyarra fogunk szavazni...De, mondhatnám a tudományos életet is: nekimentek a az MTA- nak, amit még a kommunisták sem tettek meg...
Van egy felebarátom, akinek már tiz éve is több milliárdos vagyona volt, diplomata útlevele, Szíjjáróval fotózkodott, kisemmizték Orbánék...Azóta ő is tiszás, ahogy egy másik jómódú ismerős is, aki havi több százezerrel támogatja Magyarékat..

Szilárd meggyőződésem, hogy a városi/ iskolázottabb, jobb módú lakosság többsége kormányváltást akar!
Lássuk be, ez a politika elbukott,izolálódott európai szinten
Orbán pedig megkopott intelligenciavesztésen ment keresztül. Simion mellett tette le a voksát. Ez mekkora politikai hiba!

Csakúgy, mint a jelen időszak hazug propagandái: " a békenarratíva"- látjuk, hogy Putyin tojik békét kötni..
"Trump jó lesz Magyarországnak" nem lett jó...
Ukránellenes népszavazás- kudarc. Kb senkit nem érdekel, ahogy a buziellenes hisztériakampány sem, amit " gyermekvédelemként" futtatnak...

Legutóbb meg " a harcosok klubja" ekkora politikai hibát ritkán látni! Az átlagembert taszítja, hogy teleszarják a fideszes politikusok a selfikkel, ez megint egy ballépés...

Magyar nem háborút hirdet, hanem Erdélybe megy gyalog, összefogást hirdet, Orbán meg küzdene, mint malac a jégen
100% hogy bajban van a Fidesz, ezt jól látni, illetve tudott, hogy 2 hetente nagymintás közvéleménykutatást csinálnak

Folyt...

Boldeone2 2025.05.22. 18:13:49

Tehát van egyszer egy reálgazdasági helyzet, ami nem kedvez a kormányak. Van egy általánossá váló elégedetlenség; amit nem szabad tagadni. Aki azt hiszi az ellenzékiek járnak Magyar vidéki összejöveteleire csak, nagyban téved! Vidéken lényegében nem is volt ellenzék, ezt képezi le Orbán aránytalan választási rendszere, ahol az egyéni körzetek vannak túlsúlyba, és összefogni sem lehet
Magyar megjelenése lényegében egy nem várt, de nagyon is szerves folyamat volt, hiszen az elégedetlen többségnek kellett egy kormányváltó erő

A másik probléma a Fideszne, és Orbánnak, hogy 60- on felül vannak már a főemberek. Hiába a több száz milliárdos propagnda gépezet, a társadalmat nem tudják megszólítani. A fizezett influencereiktől undorodnak az emberek. Az etalon amit a partizán mond, vagy Pottyondi Edina..
A kormánypárti sajtó vegetál, állami pénz nélkül halálra van ítélve; ezzel szemben az ellenzéki média virul. Ezért akarják elleheteleníteni..

2018- ban ott volt a fidesznek a migráció mint nagy narratíva, 2022- ben a háború....Mi lesz 2026- ban? A buzik, vagy Ukrajna?
Ha ezek, akkor veszíteni fognak!

Magyar már egyre profibb politikussá vált. Jó esély van rá, hogy győzhet, de komoly sebet ejt a rezsimen, vagyis az Orbán- korszak véget fog érni...
Ha szűkön nyer a Fidesz, az is komoly lesz, mert ez a két szkennárió van...

Magyar mögött Európa, Orbán meg kiutált pária! Megmondták pacekban: 0 forrás fog jönni! Tehát nulla ! Ja és, vége az orosz gáz és olaj korszakának..

Ashes & Frost 2025.05.22. 20:10:58

Nem azért hozza a Fidesz ezt a sok ellehetetlenítő törvényt, meg próbálja a külföldi ügynök gúnyát ráhúzni mindenkire aki él és mozog az ellenzéki térfélen, hogy aztán '26-ban elkullogjon vesztesen. Nem tudok olyan forgatókönyvet sem elképzelni, hogy a Fidesz békésen átadja a hatalmas választási vereség esetén.

1990-94, és 2006-2010 óta most ezek azok az évek, amik egyszerűen annyira borzasztóak mind megélhetés, mind gazdasági teljesítmény terén, hogyha azok a két említett időszakban kormányváltást értek, akkor a '22-'26-os Fidesz szereplésre sem nagyon lehet(ne) más egy társadalom reakciója, csak a váltás óhaja. Az már tisztán látszik hogy a Fidesz sem gazdaságot fellendíteni nem fog, sem fogyasztást, és Uniós pénzt sem fog többé hazahozni.

Reményeim _már_ nincsenek egy kormányváltást illetően, az utolsó valódi esély még 2018 lehetett volna, azóta a pártállam, állam-párt beágyazódása olyan mély lett a társadalom szöveteiben, illetve maga a demokrácia is olyan szintre süllyedt, hogy a lehetetlent szeretné az ellenzék megpróbálni, még akkor is ha elég szép számokat mérnek a közvéleménykutatók a Tiszának.

atomic power 1986DucaDuca 2025.05.22. 21:56:45

@Boldeone2:

"Magyar mögött Európa...."

Az az Európa, amely válságban van.

"Megmondták pacekban: 0 forrás fog jönni! Tehát nulla !"

Persze, mert megy minden Ukrajnába! Az is hitelből!

"Ja és, vége az orosz gáz és olaj korszakának.."

Hogy még nagyobb válság legyen! Az energiaárak újra emelkedni fognak!
Az unió vállalatai jelenleg is mintegy négyszer fizetnek többet a gázért és háromszor az áramért a globális versenytársaikhoz képest. Az európai ipar versenyképessége tovább fog csökkenni! Magyarországon két-háromszorosára növekedenének a rezsiköltségek és súlyosan veszélyeztetné az ellátásbiztonságot, a dunai olajfinomító gazdaságos és a paksi atomerőmű biztonságos működtetését. Sok-sok munkahely szűnne meg.

Ez a kedvenceid ajánlata?

Nem hülye ez a nép, hogy benneteket válasszon meg!

G. Nagy László 2025.05.22. 22:04:09

@Boldeone2:

"Megmondták pacekban: 0 forrás fog jönni! Tehát nulla ! Ja és, vége az orosz gáz és olaj korszakának."

Parádé. Brüsszel nyakán ül egy maffiaszervezet, amelyik szisztematikusan megfojt mindenkit, aki ellenkezni mer, te meg nekik tapsolsz. Londont elijesztették, Varsót bevették, Rómát zsarolják, Párizsban a bíróságot hívták segítségül, Németországban be akarják tiltani a legnépszerűbb pártot, Romániában komplett választásokat semmisítenek meg - egyedül mi álljuk a sarat. Te meg a kibaszott maffiának szurkolsz. Ez ám az erkölcsi nagyság!

G. Nagy László 2025.05.22. 22:21:32

@Ashes & Frost:

"1990-94, és 2006-2010 óta most ezek azok az évek, amik egyszerűen annyira borzasztóak mind megélhetés, mind gazdasági teljesítmény terén, hogyha azok a két említett időszakban kormányváltást értek, akkor a '22-'26-os Fidesz szereplésre sem nagyon lehet(ne) más egy társadalom reakciója, csak a váltás óhaja."

Nem hinném, hogy tökéletes az analógia.

1990-94 Egy csomó vállalat megszűnik, rengetegen elveszítik a munkájukat, óriási a létbizonytalanság, miközben a lakosságnak nincsenek tartalékai. Itt várható volt a posztkommunisták visszatérése.

2006-2010 Medgyessyék és Gyurcsányék a rendszerváltás óta eltelt időszak legpocsékabb kormányzati munkáját produkálták, miközben ömlött az EU-s pénz és világgazdasági fellendülés volt. Aztán jött az őszödi beszéd és a rendőrterror 2006-ban... Itt is nyilvánvaló volt az országos elégedetlenség.

2025 Való igaz, hogy öt éve egy helyben topog a gazdaság. Való igaz, hogy olyan inflációt láttunk az elmúlt években, mint már nagyon régen. És az is igaz, hogy a legprimitívebb választói réteget - aki végső soron eldöntik a választások kimenetelét - nem érdeklik az olyan magyarázatok, hogy covid, háború, szankció, EU-s ámokfutás. Ők egyszerűen jól akarnak élni, és semmi más nem számít. Ugyanakkor két dologgal nem számolsz. Az első: szemben a korábbi időszakokkal, ma gyakorlatilag mindenkinek van munkája. A másik: lényegesen magasabb élet- és bérszinvonalon rekedtünk meg, mint valaha. Az emberek jelentős része komoly tartalékokat halmozott fel. Aki akar, vagyonokat keres mai is, akár egyszerű, kétkezi munkával. Messze nincs olyan egzisztenciális elkeseredés, mint a másik két időszakban. Mostanra a hiszti dagadt magasra - egyedül ez hasonló.

"Nem tudok olyan forgatókönyvet sem elképzelni, hogy a Fidesz békésen átadja a hatalmas választási vereség esetén."

Én nem tudom hol élsz, mennyi idős vagy, mit látsz a világból. Én 37 éve követem a Fidesz minden rezdülését. El sem tudom képzelni, hogy más történne. Orbán bejelentené a választás éjszakáján, hogy vesztett, gratulálna Magyar Péternek, és ennyi. Semmilyen más forgatókönyv nem létezik vereség esetére.
süti beállítások módosítása