Elmaradt a tegnap estére meghirdetett brüsszeli Carson Coma koncert. A fellépésnek otthont nem adó Liszt Ferenc Intézet egy hete mondta vissza az eseményt, a zenekarral annyit közölve, hogy más programot szerveznek a kérdéses időpontra. A Telex újságírója felhívta a brüsszeli magyar nagykövetséget, s megkérdezte: mi ez a másik program. Azt a választ kapta, hogy nem tudnak semmi ilyesmiről... Később egy másik ügyintéző annyit mondott: belső, nem nyilvános programot tartanak a helyszínen. Tegnap már technikai okokra hivatkoztak, legalábbis az Intézet bejáratához ilyen tartalmú feliratot helyeztek. A Telexnek igaza van: elég zavaros a sztori.
Kezdjük pár lényeges tudnivalóval!
- A Carson Coma piszok jó zenekar. Fesztiválkoncertjeik olyan színvonalúak, mintha az egykori LGT-t hallgatnánk a Tabánban. Szemtelenül fiatalok, mégis mindenki virtuóz módon bánik a hangszerével, ráadásul élvezhető slágerzenét tolnak.
- Legutóbbi sikerszámuk, a Feldobom a követ című is kifejezetten ütős nóta. A videóklipje két hete jelent meg, jelenleg 324 ezer megtekintésnél jár. Minden komment agyondicséri, joggal.
- A szóban forgó sláger finoman, de egyértelműen politizál, kormánypártisággal aligha vádolható módon.
- Az együttes május 19-én Kecskeméten koncertezett, ahol Fekete Giorgio - az énekes frontember - két szám között a következőket mondta: „Pont itt, Kecskeméten, a mai nap egy átszerkesztett trikolor zászló miatt, két héttel az érettségije előtt kibasztak a kollégiumából egy srácot egy photoshopos mémért. Milyen kibaszott ország ez?” Illetve a diáktüntetések kapcsán: „Ma délután, iszonyat nagy késésben a zenekari találkozóról a Kossuth téren elsétáltam rengeteg olyan fiatal mellett, akik azért tüntettek, hogy könnygáz helyett értelmezhető oktatást kapjanak.”
- Nem az elmúlt két héten derült ki, hogy a Carson Coma csapata az ultraliberális vonalon mozog. Mióta a Pók című számuk napvilágot látott, fellépéseikre a közönség egy része szivárványos zászlókkal érkezik.
"Innentől kezdve mindenki döntse el maga, hogy a kormány (...) ismét retorziót alkalmazott a magyar kulturális térben, vagy annyira hozzá nem értő emberek dolgoznak a Liszt Ferenc Intézetben, akik nem tudnak összehangolni egy belsős programot egy hónapokkal korábban meghirdetett koncerttel." - írja a Telex, s aligha lehet vitatkozni e méltatlankodással. A magam részéről azt gondolom, mindegy is, mi az ok. A Liszt Ferenc Intézet fenntartója a Csák János vezette Kulturális és Innovációs Minisztérium, ami azt jelenti, hogy ilyen szintű bénázás nem fér bele. Még ha nagyon naivan azt is gondolnánk, hogy mindössze rossz szervezésről van szó, a látszat semmiképpen sem ez lesz. Márpedig tisztességesnek látszani majdhogynem olyan lényeges - a politikában talán még lényegesebb is -, mint annak lenni.
Ahogy a Telex sem tudja, nyilván jómagam sem sejthetem, mi áll valójában a döntés hátterében. De játsszunk el a gondolattal, hogy politikai retorzióról van szó, a kormányoldal valamely túlbuzgó döntéshozója az együttes attitűdje miatt fújta le a bulit. Ennek mégis mi értelme? Ha létezik olyan szegmense a magyar társadalomnak, amelyet a kormányoldalnak érdemes volna maga mellé állítania, amely felé muszáj lenne a Fidesz legjobb, legliberálisabb oldalát mutatni, az pont a fiatalság; azon belül is a külföldön szerencsét próbálók népes tábora. És ráadásul épp Brüsszelben... miért van szükség arra, hogy a diktatúra - egyébként totál alaptalan - képét fessük??
A fene se tudja, mi van a háttérben, ám egy biztos: eleddig nem ez jellemezte a kormányoldalt. „Mindig is harcoltam az Aczél György-i gondolat ellen, hogy az államnak ítélnie kell a kvalitások felett, ugyanakkor az állam által felkért, hozzáértő szakembereknek igenis meg kell mondania, hogy milyen nívó fölött érdemes valaki köztámogatásra” – ezek Hoppál Péter (még kultúráért felelős államtitkárként mondott) szavai, aki hozzátette: az értékalapú nemzeti kultúrpolitikába beletartozik az is, hogy például Bródy János is részesülhessen támogatásból, függetlenül nyilvánvaló ellenzéki pozíciójától. Ami biztos: a Carson Coma esetében fel sem merül, hogy igénytelen produkcióval rukkolnának elő. Szélsőséges uszítóknak sem nevezhetjük őket - üzeneteiket művészien és civilizáltan tálalják. Piszok csalódott volnék, ha a Fidesz kultúrharcos attitűdje - bármikor is - ilyen kicsinyes üzemmódra váltana.
Ami engem illet: Negyedikén biztosan ott leszek Pilisborosjenőn. (Mondanám, hogy az elmaradt brüsszeli koncert miatt, de nem. Hetek óta megvan már a jegyünk...)