Végre egy hír, amelyben nincs direkt politika, vagy legalábbis ezúttal nem a beteg ideológia, nem a kényszeres társadalom-mérnökösködés a ludas. Egyszerűen csak idiótákat és felelőtleneket látunk, akiken túlnőtt a civilizáció. Ijesztő a tempó, ahogyan a nyugati ember menetel az elhülyülés útján - a társadalom minden szintjén és minden rétegében.
Nagy-Britanniában a postahivatalok úgy működnek, hogy azokat magánszemélyek bérlik és üzemeltetik, egységesen az angol posta számára kifejlesztett Horizon ügyviteli szoftvert használva. Elszámolásaikat is hosszú esztendőkön át ebben vezették, amíg be nem bizonyosodott, hogy a program hibás, valótlan egyenlegeket mutat. Csakhogy addig már 736 postafiók-vezetőt megvádoltak és elítéltek, tekintettel a rendszer által megjelenített komoly, esetenként több ezer fontos hiányokra. 230-an kaptak letöltendő börtönbüntetést (köztük egy várandós kismama), négyen öngyilkosságot követtek el, 33-an meghaltak, sokan csődöt jelentettek, s szinte mindenkinek szétesett a magánélete, miközben nyilvános megaláztatást kellett elszenvedniük. 1999. óta tart a botrány, de csak a napokban dőlt el, hogy az érintettek - már aki él még közülük - egységesen kártérítést kapnak. A döntést a parlament hozta, megkerülve a csigalassúsággal működő bíróságokat.
A megdöbbenés első hangját a szakmai értetlenség kelti. Világos, hogy minden szoftverben előfordulhatnak hibák, azonban itt - matematikai tekintetben - végtelenül egyszerű a kép. A postai tranzakciók utáni egyenlegeket mindössze a két legszimplább alapművelet változtatja; a befizetések növelik, a kifizetések csökkentik a szaldót. Nem egy óriáskifli, ezen a szinten még kamatot sem kell kalkulálni - a legprimitívebb zsebszámológép is üzembiztosan hozná az eredményt. Oké, nem szeretnék naivnak tűnni. Nyilvánvaló, hogy összetett rendszerről van szó, amely komoly adatállományokat kezel. De ez aligha magyarázat bármire. Ma már tudható: a Horizon szoftver tele volt technikai hibákkal, köztük adatsérülésekkel, kerekítési hibákkal, valamint a helyi és központi adatbázisok közti szinkronizálási problémákkal. Egészen elképesztő felelőtlenség, hogy egy ennyire vacakul összetákolt rendszerre bízták az Egyesült Királyság teljes postahálózatát. Ám ez még csupán a legelemibb, technikai fejezet. Vannak itt nagyobb gondok is.
Az informatika kétségkívül gyorsabbá, kényelmesebbé, hatékonyabbá tette világunkat. Ám annak egyikünk sem örül, amikor egy új szolgáltatásnak az az ára, hogy kidobunk két másikat, melyekre égető szükségünk volna. Márpedig ilyet igen gyakran tapasztalunk, s itt is hasonló a helyzet. A Horizon rendszere annyira zárt és hozzáférhetetlen, hogy a postafiókok vezetői számára lehetetlen volt ellenőrizni elszámolásaik pontosságát, illetve eltérés esetén kivizsgálni annak okait. Ez egész egyszerűen nonszensz, nem is értem. A készpénzes tranzakciókról minden esetben bizonylat készül. Az átutalások is visszakereshetők. Jómagam fél tucat cégnek kezeltem már a pénztárát, ami azzal jár, hogy legalább havonta egyszer elszámolást kell készíteni. Harminc év alatt ez sok száz kimutatást jelent, jó pár olyan esettel, amikor nem stimmelt az egyenleg. Ennek kijavítása minden alkalommal kisebb-nagyobb nyomozást igényel, ám a lényeg az, hogy valamennyi dokumentált pénzmozgás visszakereshető. Előbb-utóbb minden esetben kibukik, hogy hol történt az elcsúszás. Olyan egyszerűen nem létezhet, hogy aki felel a pénzért, az nem fér hozzá az adatokhoz - jelen esetben a tranzakciós naplókhoz és a rendszernaplókhoz. Itt már nem technikai hibáról beszélünk, hanem koncepciózusan hibás fejlesztésről. És ez még nem minden: a hírek szerint a pénzügyi műveletek egymáshoz viszonyított sorrendje sem volt kellően szabályozott. Megtörténhetett olyan, hogy az ügyfél letiltja a hitelkártyáját, s ezzel egyidejűleg még egy utolsó kifizetést kezdeményez. Ebből értelemszerűen hiány keletkezik, amit sportszerűbb lenne a kutyaütő szoftverfejlesztő cégtől bevasalni, mint az erről mit sem tudó postai dolgozóktól. Az ilyen jelenségek jócskán túlmutatnak önmagukon: ezeket hallva az embernek minden bizalma elpárolog, amelyet a digitális pénzügyi megoldásokba fektetett. Szép világ az, amikor már nem csupán a hacker bűnözőktől kell tartanunk, de maga az állami rendszer is átvághat bennünket... Amikor lezuhan egy utasszállító gép, elsüllyed egy hajó, vagy felrobban egy űrrepülő, olyankor egy egész iparág felkapja a fejét és igyekszik fokozni a biztonságot. Ez itt is elkerülhetetlen lesz.
No de lépjünk is túl az informatika világán, s tűnődjünk el egy pillanatra a botrány legszégyenteljesebb rétegén, a brit igazságszolgáltatás működésén! Az évek alatt összesen 736 (!!!) postai vezető ellen indítottak eljárást tévesen, pontosan ugyanazért a vélt vétekért. Mennyire kell idiótának lennie egy bíróságnak, hogy ez megtörténjen? Azt felejtsük el, hogy Nottingham-ben fogalmuk sincs, mi történik Doverben. A szakma képviselői bőven kommunikálnak egymással, s ha ez nem lenne elég, még a sajtót is forgathatják. Na most elképzelem, hogy Leeds egyik bírája vagyok, aki hallott már egy tucatnyi tök egyforma, igazán gyanús és kétséges ügyről. Oké, el tudom képzelni, hogy egyesek sikkasztanak. De most hirtelen mindenki a bűn útjára lépett aki postafiókot vezet? Nem furcsa ez? Nem akadt egyetlen valamirevaló jogász ebben az elmebeteg országban, aki a századik, vagy a kétszázadik ügynél azt mondta volna: most már álljunk le, itt valami biztosan nem stimmel... És nem: 736-ig kellett duzzasztani a megvádoltak számát! Hasonlót csupán a legsötétebb diktatúrákban láthattunk - ép eszű és jó szándékú igazságszolgáltatás ilyet egyszerűen nem produkálhat. És vajon miféle bizonyítékok alapján hozták ítéleteiket? Bemondásra? Milyen nyomozás történhetett a kérdéses ügyekben? Mert az egy csak egy dolog, hogy a szerencsétlenül jártak nem férhettek hozzá a tranzakciós naplókhoz, de a bíróság se kérette be ezeket??? Miféle módon védi a brit állam polgárainak jogbiztonságát?
Magyarország immár 14 éve kapja az ívet, hogy nem működik nálunk a jogállam. Nos, el tudunk képzelni hasonló esetet kis hazánkban? A bíróságokról idehaza is sok rosszat el lehet mondani; mindannyian láttunk már hozzá nem értő, elfogult, ideológiák által vezérelt bírákat. Ám azt egyikünk sem feltételezné, hogy egy hülye szoftverhiba miatt sittre vágnának bárkit, pláne nem több száz ártatlant. Ez csak a komplett idióták birodalmában fordulhat elő.
Az utolsó 100 komment: