A radikális feministák által kreált értelmetlen és ostoba fogalmak közül talán a TOXIKUS MASZKULINITÁS az, amelybe a leggyakrabban belebotlunk. Ezzel a kifejezéssel még az a legkisebb probléma, hogy borzasztóan sértő (hiszen azt sugallja: alapjáraton minden férfi vadállat). Most képzeljük el, milyen arcot vág egy társadalmiigazság-harcos aktivista, ha a NŐKRE JELLEMZŐ HISZTÉRIA szófordulattal találkozik! A valóságtartalma mindkét kifejezésnek nagyságrendileg megegyező (mert hogy valóban léteznek barbár vadállatok és hisztérikák is), csakhogy a kettős mérce - természetesen - itt is érvényesül. A széplelkű, mimóza progresszívek mindenkit óva intenek az érzékenységet bántó beszédmódtól - csupán a férfiakat nem illeti meg a védelem, ők szabadon gyalázhatók.
A bántó élnél sokkal nagyobb gond, hogy a szóban forgó kifejezésnek nincs egzakt módon körülhatárolt jelentése, így létjogosultsága sincs igazán. Gad Saad, a Concordia Egyetem professzora így fogalmaz: "De mi is az a toxikus maszkulinitás? A jelek szerint nem más, mint a férfiakra jellemző összes olyan tulajdonság, amely nem mindenkinek tetszik. Idetartozhat a sport közben mutatott hiperversengési hajlam, a szociális vagy fizikális dominanciára való törekvés, vagy a nyilvános érzelmi megnyilvánulások kerülése. Úgy tartják, a toxikus maszkulinitás állhat több társadalmi probléma, például az erőszak, a háborúk, és a nemi erőszak mögött is." Felesleges álszentnek lennünk. Pontosan tudjuk, hogy van összefüggés a tesztoszteron és az agresszió között. Pontosan tudjuk, hogy a háborúk, népirtások és egyéb vérontások oroszlánrészét férfiak követték el. Ám ettől még nem gondoljuk, hogy a FÉRFIASSÁG gyűlöletes dolog volna. Bőven elég annyit leszögezni: a fizikai agresszió kezdeményezése erkölcsileg elítélendő. Pont. Tökéletesen mindegy, hogy férfi, vagy nőnemű az elkövető. Érdekes, hogy ha FEKETÉK ÁLTAL ELKÖVETETT BŰNCSELEKMÉNY, avagy CIGÁNY BŰNÖZÉS kerül szóba, az érzékenyek azonnal kirekesztést kiáltanak. Némiképp joggal, hiszen e szófordulatok egyesekben azt a képet fogják életre hívni, illetve erősíteni, hogy a feketék és a cigányság ÁLTALÁBAN bűnöző hajlamú. A TOXIKUS MASZKULINITÁS általános skarlátbetűje ezzel szemben senkit sem zavar. No de továbbra se a politikai korrektséget kérjük számon, hanem vegyük észre a feminista fogalomalkotás szándékát! Ez pontosan az előbbiekben vázolt megbélyegzés: azt sugalmazni, hogy nem csupán a férfiak, de a férfiakra jellemző tulajdonságok is többnyire rosszak, gonoszak, agresszívek. Ezt azért nem ártana visszautasítanunk.
Tekintsük például az állandó versengést! Tudjuk: a férfiak élete erről szól. Ahogy a Tankcsapda is megénekelte: "Sorban nyílnak a bankok, És az jelenti a rangot, Hogy mennyire állat az autód, Mekkora mellű a nőd, És hogy meddig bírod feltekerni a kocsiban a hangerőt..." A folyamatos vetélkedés evolúciós küldetés, egyszerre szolgálja a létfenntartás és a fajfenntartás ösztönét. Abszolút érthető, hogy a nők többsége nem ezen logika szerint működik. Még emlékszem egy céges majálisra, melynek keretén belül a focibajnokság megszervezésének feladata is rám hárult. Munkatársnőim közül többen is felvetették - intelligens, diplomás asszonyokról van szó -, hogy miért kell egyáltalán számontartani a gólokat és a győzelmeket, miért nem elég, ha csak a játék öröméért kergetjük a labdát? Természetesen minden férfi rosszul van az effajta életidegen ötletektől; olyan ez, mintha játékpénzért pókereznénk, vagy ha a szex leghalványabb reménye nélkül kéne udvarolnunk. Cél, diadal, versengés nélkül értelmét veszti a játék, még akkor is, ha ez egyes nők számára felfoghatatlan. Versengés nélkül nincs hatékonyság és a jólét is csak méla ábránd marad. Hasonló a helyzet a nyugati civilizáció másik sarokkövével, a tudománnyal is. Semmi baj azzal, ha a nők spirituálisabbak. Ha fontosabb számukra az érzelem, mint az értelem. Ha a hit és a vallás nagyobb biztonságérzetet nyújt nekik, mint a valóság tényei. Ha betévedünk egy vidéki istentiszteletre, azt fogjuk látni, hogy a hívek oroszlánrészét feketébe öltözött, idős asszonyok teszik ki, férfivel csak elvétve találkozunk. David Voas brit szociológus kutatásai is egyértelműen azt igazolják, hogy a nők (világszinten) 10%-kal vallásosabbak a férfiaknál. Kalevi Tamminen finn teológiaprofesszor szerint a nők istenképe is eltér a férfiakétól, így jellemzően közelebb is érzik magukat egy transzcendens világhoz. Ezzel sincs baj, ez is legitim perspektíva. A gondok ott kezdődnek, amikor a vallásosság kezdi felülírni a tudományt. Lehet arról fantáziálni, hogy létezik feminista matematika, fizika, kémia és biológia, azonban a valóság az, hogy ezek csupán vallásos képzelgések. A természettudomány nyilvánvalóan ideológiamentes és gendersemleges. Az pedig mindig tragikus, ha a fürdővízzel együtt a gyereket is kiöntjük. Amikor a feministák a toxikus maszkulinitástól való megszabadulást hirdetik, muszáj tudatosítani, hogy a fizikai agresszión kívül nincs más lenyesendő vadhajtás. A verseny jó. A tudomány iránti kérlelhetetlen elkötelezettség jó. Az erő és a határozott önérvényesítés jó. Lehet ezeket a patriarchális elnyomás eszközeiként láttatni, de nagyobb öngólt aligha rúghatna bármely társadalom.
A toxikus maszkulinitás olyan fogalom, amelynek elsődleges célja, hogy elhitesse: férfiak nélkül jobb hely lenne a világ. Suzanna Danuta Walters szociológiaprofesszor így ír a Washington Postban megjelent cikkében: "Tehát, kedves férfiak, ha valóban velünk vagytok, és azt szeretnétek, hogy ne gyűlöljünk titeket azért az ezredévnyi szenvedésért, amit okoztatok nekünk és amiből profitáltatok, kezdjétek ezzel: Álljatok félre, hogy felállhassunk anélkül, hogy elnyomnátok minket. Csak feminista nőkre szavazzatok. Ne induljatok a hivatali pozíciókért. Ne álljatok semminek az élére. Mondjatok le a hatalomról. Majd mi intézzük. És értsétek meg, hogy soha többé nem fogjuk letörölgetni a krokodilkönnyeiteket. Minden okunk megvan rá, hogy gyűlöljünk titeket." Aligha érdemes hozzátenni bármit. E pár mondatban benne van csaknem minden emberi ocsmányság. Gyűlöletkeltés, irigység, a kollektív felelősség végtelenül erkölcstelen gondolata, eszelős hatalomvágy és a valódi megmérettetés elutasítása. Színtiszta kommunista tempó, a jóérzésű ember gyomra felfordul az ilyesmitől - nemi hovatartozástól függetlenül.
Immáron ötvenesztendős múltam, azonban még sosem találkoztam olyan hús-vér férfitársammal, aki nőgyűlölő volna, aki ne drukkolna a lányok-asszonyok társadalmi sikereinek. A magam részéről kifejezetten örülök, hogy a köztársasági elnökünk és az igazságügyi miniszterünk is nő. Mindkettő talpraesett vezető, akik kitűnően megállják a helyüket a férfiak között, miközben nőiességük is megkérdőjelezhetetlen. Nem labilisak, nem hisztérikák, nem követnek ködös ideológiákat, nem tekintik magukat áldozatnak és nem követelnek többletjogokat sem maguknak, sem nőtársaiknak (miközben rendre kiállnak értük). Sokszor leírtam már: az ellenzéki összefogás öt miniszterelnök-jelöltje közül is Dobrev Klára volt az, aki messze a legalkalmasabbnak tűnt. Alig hiszem, hogy a 21. században a nőket különösebben félteni kéne. S még kevésbé hiszem, hogy a férfiak, illetve a férfiasság démonizálása az, amely jobb hellyé tenné a világot.
Az utolsó 100 komment: